Çözüldü Açısal Momentum

Konusu 'Meraklısına Fizik' forumundadır ve eleman tarafından 10 Ocak 2011 başlatılmıştır.

Yüklüyor...
  1. eleman

eleman Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Merhaba, cevabını bilmediğim bir soruyu çözmekle uğraşıyorum fakat doğru olup olmadığını kontrol edemiyorum cevap anahtarım yok. Siz de benim için soruya bir göz atar mısınız? Cevaplarımız aynı çıkarsa doğruluğunu kontrol etme şansımız olabilir.

SORU:
    Bir disk merkezinden geçen düşey bir eksen etrafında 10s'de bir tam devir yapacak şekilde dönüyor. Diskin bu eksene göre eylemsizlik momenti 1000 kg*m^2 dir. 720N ağırlığında bir adam başlangıçta diskin merkezinde dururken sandalye döndükçe yarıçap üzerinde kenara doğru kayıyor. Adam merkezden 2m uzaklığa vardığı zaman diskin açısal hızı ne olur?

Teşekkür ederim.

2. Benzer Konular: Açısal Momentum
    Forum Başlık Tarih
    FİZİK Eylemsizlik Momenti - Çizgisel ve Açısal Hız - Toplam Kinetik Enerji 7 Ocak 2023
    Ivır Zıvır Sorular - Sohbet (Trivial Questions - Chat) Açısal Hız - Ters Orantı 12 Kasım 2022
    FİZİK Açısal Hız - Eylemsizlik Momenti - Enerji Dönüşümü 21 Temmuz 2022
    Hareket, Hız, Yüzde, Faiz, Sayısal Yetenek Problemleri ve Genel Kavramlar Açısal Hareket ve Hız Problemi 12 Haziran 2022
    FİZİK Mekanik Enerjinin Korunumu - Eylemsizlik Momenti - Açısal ve Çizgisel Hız 26 Şubat 2022

3. sncp142

sncp142 Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Ynt: Açısal Momentum Sorusu

Dışarıdan bir itme olmadığı için açısal momentum değişmez.

I[sub]disk[/sub] x [​IMG][sub]i[/sub] = {I[sub]disk[/sub]+I[sub]adam[/sub]} x [​IMG][sub]f[/sub]

Burada ilk durumdaki momentumla son durumdaki momentumu eşitledik.

I[sub]adam[/sub]=m x r^2 = 72 x 4 = 288 kg.m^2 olur

[​IMG][sub]i[/sub]=[​IMG]

Bilinmeyen sadece son açısal hız kaldı. Onu da bulabilirsin.

İyi Çalışmalar....

Sayfayı Paylaş