Einsteindan Bir Söz

Konusu 'Ivır Zıvır Sorular - Sohbet (Trivial Questions - Chat)' forumundadır ve sncp142 tarafından 7 Aralık 2011 başlatılmıştır.

Yüklüyor...
  1. sncp142

sncp142 Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Bir insan için olguları öğrenmek o kadar önemli değildir. Bunun için bir yüksek okula cidden bir ihtiyacı yoktur. Bunları kitaplardan öğrenebilir. Yüksek bilimler okulundaki eğitim değeri bir çok gerçeği öğrenmek değil, kitaplardan öğrenebilecek bir şeyi düşünmek için aklı eğitmektir.

(Thomas Edison’un “Yüksek eğitim gereksizdir” fikri üzerine, 1921) "Albert Einstein"

Sonunda benim gibi düşünen birini buldum :). Ama şu an mecburen ben de bu sistemin kurbanıyım.
  2. Cem

Cem Yönetici Yönetici

Beğenileri:
    513
    Ynt: Einsteindan Bir Söz

Tabiî; düşünmeyi öğrenmektir asıl gaye veya bu olmalıdır. Çok insan esaslı ve kaliteli düşünmeyi bilmez. Bir çok problem buradan kaynaklanır. Eşya ve hadiseye karşı tavır almak ve tahlil etmek. Bu çok zor bir şeydir.

Ama mutlak anlamda yüksek öğrenime ihtiyaç yoktur denilemez. Bu kişiye göre değişir. Meselâ; dehâların büyük bir bölümü yüksek öğrenime ihtiyaç duymadan kendilerini geliştirmişlerdir. (Alırsa âlâ üzeri âlâ olur tabiî, ayrı mesele.)

Misâl; benim için yüksek öğrenim şarttı, yoksa bir numara olmazdı benden. Anca bir bakkal dükkânı işletebilirdim belki.

Yoksa bir çocuk bir matematik kitabı alarak-okuyarak kendi başına belli bir yere kadar gelebilir. Velhasıl Hocasız olmaz. Bir Hoca gereklidir, bir vasıta şart!

Ve; bu adamlar aslında kendi zâviyelerinden konuşuyorlar. Avama da inmek lâzım.:)

Sayfayı Paylaş