Soru Permütason Kombinasyon

Konusu 'Polinomlar, Permütasyon, Kombinasyon, Olasılık ve Binom Açılımı' forumundadır ve feVer tarafından 21 Mart 2020 başlatılmıştır.

Yüklüyor...
  1. feVer

feVer Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    8x8'lik bir satranç tahtasında beyaz karelerin siyahtan fazla olduğu dörtgenlerin sayısı kaçtır?
    Günlerdir düşünüyorum bulamadım. Yardım ederseniz çok memnun olurum.

2. Benzer Konular: Permütason Kombinasyon
    Forum Başlık Tarih
    Matematik - Geometri Binom Açılımında Baştan ve Sondan Eşit Uzaklıktaki 3. Terim - Kombinasyon 7 Ocak 2020
    Matematik - Geometri Lineer Denklemlerin Tamsayılar Kümesindeki Çözüm Sayısı-Kombinasyon-Faktöriyel 3 Kasım 2019
    Matematik - Geometri Kombinasyon 3 Kasım 2019
    Matematik - Geometri Sayma İlkeleri - Permütasyon - Kombinasyon (3 Soru) 19 Ekim 2019
    Matematik - Geometri Kombinasyon - Basamak Analizi 31 Ağustos 2019

3. Honore

Honore Yönetici Yönetici

Beğenileri:
    445
    Meslek:
    Müh. (Elk./Bilg.)
    Bunlar benim en az sevdiğim türden sorular olduğu için çözümümden emin değilim. İnşallah zamanı olan hocalarımızdan veya ilgilenen diğer hayırseverlerden de açıklama yapılırsa öğrenmiş oluruz. İsterseniz bu arada başka forumlara ve Facebook gruplarına da sormanız iyi olur.

Oyunculara göre satranç tahtası en sağ altta beyaz kare olacak şekilde yerleştirilip sol üst köşeden itibaren beyaz kare ile başlayıp yine beyaz kareyle biten kare ve dikdörtgenlerden,
    soldan sağa;
    3x3: 3 tane
    3x5: 2 tane
    3x7: 1 tane
    5x5: 2 tane
    5x7: 1 tane
    7x7: 1 tane olmak üzere 3 + 2 + 1 + 2 + 1 + 1 = 10 tane
    yukarıdan aşağı yine 10 tane olarak,
    10 + 10 = 20 tane....(I)

En üstten ve alttan birer sıra, en sol ve sağdan da birer sütun atıldığında kalan 6x6'lik bölümde beyaz kare ile başlayıp yine beyaz kareyle biten kare ve dikdörtgenlerden,
    soldan sağa;
    3x3: 2 tane
    3x5: 1 tane
    5x5: 1 tane olmak üzere 2 + 1 + 1 = 4 tane
    yukarıdan aşağı yine 4 tane olarak,
    4 + 4 = 8 tane....(II)

En üstten ve alttan birer sıra, en sol ve sağdan da birer sütun atıldığında kalan 4x4'lük bölümde beyaz kare ile başlayıp yine beyaz kareyle biten kare ve dikdörtgenlerden,
    soldan sağa 3x3: 1 tane
    yukarıdan aşağı yine 1 tane olarak,
    1 + 1 = 2 tane....(III)

(I) + (II) + (III) = 20 + 8 + 2 = 30 tane diye düşünüyorum.
    feVer bunu beğendi.
  4. feVer

feVer Yeni Üye

Beğenileri:
    1
    Yardımınız için sağolun. Ben birkaç tane daha buldum ama hepsini bulmak için tek tek saymak dışında bir kısa yol var mıdır acaba?
    Honore bunu beğendi.
  5. Honore

Honore Yönetici Yönetici

Beğenileri:
    445
    Meslek:
    Müh. (Elk./Bilg.)
    Rica ederim, inşallah bir bilen gelip anlatır.

Sayfayı Paylaş