Yeni matematik müfredatı-Akademik lise

Konusu 'EĞİTİM-ÖĞRETİM' forumundadır ve Bora tarafından 22 Ocak 2013 başlatılmıştır.

Yüklüyor...
  1. Bora

Bora Yönetici Yönetici

Beğenileri:
    235
    Meslek:
    Öğretmen
    Eğer müfredat aşağıdaki gibi olursa matematiği katledeceklerini düşünüyorum.Ayrıca geometriyi de silmeye çalıştıklarını düşünüyorum.Geometriyi matematiğin içine gömmeye çalışmak tam bir saçmalıktır.
    Konu hakkındaki yorumlarınızı yazarsanız sevinirim.

9. Sinif
    Kumeler, denklem esitsizlik, fonksiyon
    Ucgenler
    Vektorler
    Veri sayma ve olasilik

10. Sinif
    Veri, sayma, olasilik ( perm, comb, faktoriyel, pascal, binom, olasilik)
    Fonksiyon( grafik, f+g, tek cift, bileske, ters, uygulamalar)
    Dogru analitigi(eski analitik)
    Cember aci teget (teget kiris, aci, )
    Polinom carp ayirma
    2 derece denklem fonsiyon
    (Karmasik sayilar module kadar var)
    Dortgenler aci uzunluk alan
    Cokgenler ngen
    Kati cisimler alan hacim

11(ileri)
    Mantik
    Mod
    Denklem esitsizlik
    Geodan
    Trigonometri
    Logaritma
    Diziler
    Donusumler

11(temel)
    Bolunebilme
    Bilincli Tuketici aritmetigi
    Geodan
    Olcme
    Cevre alan hacim
    Olasiliktan
    Veri anlizi
    Olasilik

12( temel)
    Grafik ve tablo yorumlama
    Sayi dizileri art ve geo dizi
    Uslu fonksiyon uygulama
    Dik ucgen benzerlik

12(ileri)
    Turev
    İntegral
    Cember analitik
    Vektorler
    Perm olasilik
    Uzay geo kati cisimler
    [size=8pt]Alıntıdır.[/size]

Ayrıca bu yetmezmiş gibi tüm anadolu,anadolu öğretmen liselerini akademik liseye(Adı ile alakası olmadığını düşünüyorum),Fen liselerini ise Türkiye'de 25 taneye düşürecekler.SBS yi kaldıracaklar(Böyle bir çözümle SBS kaldırılamaz) ama özel okullara öğrencileri sınavla alacaklar.Özel okulların anadolu-fen bölümü olabilecek(Madem kapatıyorsun onları da kapat), paran varsa okursun paran yoksa Allah büyük...Ayrıca adrese dayalı bir lise olacak aynı ilköğretim gibi.İlköğretimlerin durumu içler acısı.Kalma yok.Okuma yazma bilmeyen öğrenci ile SBS den 500 full çeken öğrenci aynı sınıfta.Öğretmen hangisine göre anlatacak.Çalışkan çocuklara yazık değil mi.Onların hakkı yenmiyor mu?

*İlköğretimde sınıfta kalma olmalı.
    *Disiplin yönetmeliği olmalı ve buna uyulmalı
    *Ders müfredatları ve eğitim programları iyi seçilip ikide bir değiştirilmemeli(Eğitim-Öğretim süreç işidir.Sürekli oynayamazsınız)
    *Öğretmenler daha iyi yetiştirilmeli,maddi ve özellikle manevi açıdan doyurulmalı
    *Okumak istemeyen ve/veya başarısı düşük olan öğrenciler 5. sınıftan itibaren meslek edinme okullarına yollanmalı(Meslek liseleri gibi)
    *Anadolu-Anadolu Öğretmen-Fen liseleri kesinlikle kapatılmamalı ve bu okulların öğretmenleri iyi seçilmeli
    *Özel okullara özendirilmemeli,eğitim her zaman her yerde parasız olmalı

Daha bir çok konuda düzeltilme yapılmalı ama şimdilik aklıma gelenler bunlar.
    Sıkıntılı bir süreç bizi bekliyor.

2. Benzer Konular: matematik müfredatı-Akademik
    Forum Başlık Tarih
    SOHBET Matematiksel İşlemlerde Öncelik Sırası 7 Ağustos 2019
    Diğer Matematik Olimpiyatlarına Hazırlık - Temel Bilgiler 1 17 Temmuz 2019
    EĞİTİM-ÖĞRETİM 2019 LGS Soruları - Cevapları ve Matematik Çözümleri 3 Haziran 2019
    Akademik Soru Çözümleri ve Kaynakları Harvard Üniversitesi Matematik Arşivi 21 Mart 2019
    EĞİTİM-ÖĞRETİM Altın Bilgi Yayınları 8. Sınıf Matematik Yaprak Test ve Soru Bankası 15 Aralık 2018

3. Cem

Cem Yönetici Yönetici

Beğenileri:
    272
    Ynt: Yeni matematik müfredatı-Akademik lise

"Akademik Lise" ne yahu!

Bu ülke düzelmez. Sistem çapında çözümler lâzım. Her şey birbiriyle bağlantılı olduğundan, her bir şeyin neredeyse aynı ânda gerçek çözümlere ulaştırılması gerek.

Meselâ; bir üniversite rektörü 150-200 bin liralık bir Mercedese binebiliyor, bunun yanında bir de cipi var. Cipi ne yapacaksa artık; dağlara bayırlara piknike gidecek sanırım. Halbuki senin halkının bilme % kaçı açlık sınırındaki asgarî ücretle yaşamaya çalışıyor. Sen kalkıp ben doktora yaptım veya çok kitap okudum diye böyle bir hakkı görür ve gönül rahatlığıyla falan filân... Biz çok fakir bir ülkeyiz, senin bu bollukla gezme lüksün olamamalı, dünyalar kadar iş yapsan bile.

Bu ülkede madenlerde insanlar sonbahar yaprakları gibi dökülüyorlar, canlarını veriyorlar. Sen kalkıp 200 bin liralık bir âlete binersen adama sorarlar, bu dünyada sormasalar bile öte tarafta soracaklardır. Çünkü o şey de bu fakir fukaranın hakkı muhakkak vardır.

Velhasıl, ekonomiden eğitime her şeyi sistem çapında çözebilecek fikriyata ihtiyaç var. Bu fikirler de Mercedesler'de gezinirken gelmez insanın aklına.

İkide bir değişen fikirlerle gemi yürümez. Geminin bir sistemi olmalı. Çarkçıbaşısından kaptanına kadar...

Sistem çapında ve keskin çözümlere ihtiyaç var!
  4. coşkun

coşkun Yeni Üye

Beğenileri:
    0

Bora Hocam müfredatın bu şekle gelebilme bilgisini nereden aldınız? tasarı mı bu ?
  5. Bora

Bora Yönetici Yönetici

Beğenileri:
    235
    Meslek:
    Öğretmen

Edindiğim bilgilere göre TTKB ile yayıncılar arasında yapılan toplantıda söylenmiş.
    Yakında duyurulur diyorlardı Coşkun Hocam.
    Sizin görüşünüz nedir acaba bu konuda?
  6. coşkun

coşkun Yeni Üye

Beğenileri:
    0

lise1 programının azalması iyi olmuş. fakat üslü köklü sayıları göremedim. bunlar bilinmeden polinomlar çarpanlara ayırma karmaşık sayılarda sorun olur. konular çok alakasız dağılmış gibi. geometrisi kötü bir öğrencinin matematiği iyi olabilir ama bu programla matematikten soğuyabilir.
    bu arada limit de yok müfredatta(göremedim mi acaba?). halbuki türevin tanımı gereği bilmeliler.
    bence bu bilgi dedikodudan ibaret (inşallah). pek mantıklı gelmedi ya da birisi bi öneri sunmuştur sadece...teşekkürler...

Sayfayı Paylaş