YÖK, Katsayı Uygulamasını Kaldırdı

Konusu 'EĞİTİM-ÖĞRETİM' forumundadır ve Bora tarafından 21 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

Yüklüyor...
  1. Bora

Bora Yönetici Yönetici

Beğenileri:
    235
    Meslek:
    Öğretmen
    [size=15pt]YÖK Genel Kurulu'nun aldığı karara göre meslek lisesi öğrencileri üniversite sınavında artık puan kaybetmeyecek. 2010'dan itibaren bütün öğrencilerin katsayıları 0.15'le çarpılacak.[/size]

YÖK Genel Kurulu, 2010'da uygulanmaya başlayacak üniversiteye girişte yeni sistemin ayrıntılarını açıkladı. YÖK, 1998 yılından bu yana uygulanan katsayı farkını kaldırdı.

1998 yılından bu yana meslek lisesi mezunları kendi alanlarından başka bölümleri tercih ettiklerinde katsayıları 0.3'le çarpılıyordu. Diğer liselerde okuyanların katsayıları ise 0.8'le çarpılıyordu.

YÖK'ün yeni aldığı karara göre, bütün adayların katsayıları 0.15'le çarpılacak. Böylece, meslek lisesi mezunları alanları dışında tercih ettikleri bölümlere yöneldiklerinde herhangi bir kayıpları olmayacak.

Aralarında imam hatip liselerinin de bulunduğu meslek lisesi mezunları, kendi alanlarıyla ilgili bölümleri tercih ettiklerinde ek olarak orta öğretim başarı puanı 0.06 ile çarpılacak.

YÖK Genel Kurul toplantısının ardından şu yazılı açıklama yapıldı:

* Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile Lisans Yerleştirme Sınavı'ndaki (LYS) ağırlıklı puanların her biri, kendi içinde 100-500 arasındaki puanlara dönüştürülecek
    * Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı (AOBP) en büyüğü 500, en küçüğü 100 olacak şekilde hesaplanacak
    * Yerleştirme puanları hesaplanırken AOBP 0.15 katsayısı ile çarpılacak
    * Adaylardan öğretmen lisesi veya meslek lisesi mezunu olanlar kendi alanlarındaki programları tercih etmeleri halinde AOBP'leri 0.06 ek katsayısı ile çarpılacak ve bulunan değer, 0.15 katsayısı ile hesaplanan puana eklenecek
    * Meslek lisesi mezunu adayların ek puanla girebildikleri kendi alanlarındaki her program için bir LYS puan türünün yası sıra bir de YGS puan türü belirlenecek. Meslek lisesi mezunu olup olmadığına bakılmaksızın, adayların bu programlara yerleştirilmesinde her iki türden puanlarının büyük olanı esas alınacak.

Eski YÖK üyesi Prof. Dr. İsa Eşme, NTV yayınında yeni düzenlemenin imam hatip liselerinin önünü açtığını söyledi.

YÖK Genel Kurulu'nun bugünkü toplantısına Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından atanan yeni YÖK üyeleri Boğaziçi Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ayşe Soysal ile İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Yunus Söylet ilk kez katılıyor.

Kaynak: NTVMSNBC

2. Benzer Konular: YÖK, Katsayı
    Forum Başlık Tarih
    Diğer Yatay ve Düşey Asimptotlar (YKS 2019'da yok, sadece YÖS için) - 2. Derece Denklemler 31 Mayıs 2019
    SOHBET Tamsayılı Katsayılar İçeren Lineer Denklem Sisteminin Internetten Çözümü 9 Ağustos 2019
    Polinomlar, Permütasyon, Kombinasyon, Olasılık ve Binom Açılımı Polinomlarda Başkatsayı - Türev 31 Temmuz 2019
    Limit ve Süreklilik,Türev,İntegral Belirsiz İntegral - Rasyonel Kesirlere Ayırma - Belirsiz Katsayılar Kuralı 23 Haziran 2019
    Limit ve Süreklilik,Türev,İntegral İntegral - Türev - Polinom - Belirsiz Katsayılar Kuralı 21 Mayıs 2019

3. Bora

Bora Yönetici Yönetici

Beğenileri:
    235
    Meslek:
    Öğretmen
    Ynt: YÖK, Katsayı Uygulamasını Kaldırdı

[size=15pt]Danıştay, YÖK’ün üniversiteye girişte farklı katsayı uygulamasının yürütmesini bir kez daha durdurdu. Kararın sınav tarihlerini etkilemesi bekleniyor.[/size]

Yargıdan yeni katsayı düzenlemesine de fren geldi.

Danıştay 8. Dairesi, YÖK'ün üniversiteye girişte farklı katsayı uygulaması öngören 17 Aralık 2009 tarihli kararının yürütmesini oy birliğiyle durdurdu.

İstanbul Barosu Başkanlığı, Yükseköğretim Genel Kurulu'nun (YÖK) yükseköğretime girişte farklı katsayı puanı uygulamasını kaldıran 21 Temmuz 2009 tarihli kararının iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle Danıştay'da dava açmıştı. Danıştay 8. Dairesi, YÖK'ün kararının yürütmesini oy birliğiyle durdurmuştu.

Bunun üzerine YÖK, 17 Aralık 2009'da üniversiteye giriş sınavında adaylara ''farklı katsayı'' uygulanması kararı almış ve puanlar hesaplanırken adayların kendi alanıyla ilgili program tercihinde Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanları'nın (AOBP) 0.15, alan dışı tercihte 0.13 ile çarpılmasını kararlaştırmıştı.

İstanbul Barosu Başkanlığı, YÖK'ün bu yeni kararının da iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay'da dava açtı.

Danıştay 8. Dairesi, YÖK'ün yeni kararının, iki, üç ve dördüncü maddelerinin yürütmesini oy birliğiyle durdurdu.

YÜRÜRLÜĞÜ DURAN MADDELER NE DİYOR?
    Kararın ikinci maddesi, ''AOBP'nin 0.15 ve 0.13 katsayıları ile çarpılmasını'' öngörüyordu. Kararın üçüncü maddesi, ''öğretmen lisesi ve meslek lisesi mezunu olanların kendi alanlarındaki programları tercih etmeleri halinde ilgili ağırlıklı ortaöğretim başarı puanlarının 0,05 ile çarpımı sonucunda bulunan puanın toplam puana ayrıca ekleneceğini'', dördüncü maddesi ise ''Meslek Yüksek Okullarının sınavsız geçişten boş kalan kontenjanlarına açık öğretim programlarına ve meslek liselerinin devamı niteliğindeki lisans programlarına YGS puanları esas alınarak yerleştirme yapılacağını'' düzenliyordu.

Davalı YÖK'ün bu karara itiraz hakkı bulunuyor. İtirazı, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu görüşecek.

YÖK'ÜN KATSAYI DÜZENLEMESİ NEYDİ?
    Katsayı uygulamasının yargıdan dönmesi sonrasında YÖK yeni bir formül bulmuştu. Bu çerçevede adayların, puanları hesaplanırken kendi alanıyla ilgili program tercihinde Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanları (AOBP) 0.15, alan dışı tercihte 0.13 ile çarpılacaktı. (Bu sınavda 4-5 net anlamına geliyor...)

Üniversiteye giriş için yapılacak birinci ve ikinci aşama sınavlarında Türkiye genelinde ilk bine giren adaylara lise türü gözetilmeksizin yüksek olan katsayı (0.15) uygulanacaktı.

SINAV TARİHLERİ ETKİLENECEK
    17 Aralık tarihli kararın da yargıdan dönmesi sonrasında, sınav takvimi ve üniversitelerin açılma tarihlerinin de etkileneceği belirtiliyor.

BAŞKAN 'HUKUKU DOLANIRIZ' DEMİŞTİ
    YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Danıştay'ın ilk katsayı kararına karşı "Gerekirse hukuku dolanırız" açıklamasını yapmıştı.

[size=15pt]YÖK'TEN AÇIKLAMA:[/size]

ÖSYM Başkanı Yarımağan, YGS'ye girecek adayların aksatmadan, süresi içinde sınava başvuruda bulunmalarını istedi ve ekledi: "Gerekirse süre uzatımına gidilebilir."

Danıştay'ın, YÖK'ün katsayı uygulamasını yeniden durdurması sonrasında ÖSYM'den sınavlara ilişkin ilk açıklama geldi.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan yaptığı açıklamada, YGS'ye girecek adayların aksatmadan, süresi içinde sınava başvuruda bulunmalarını istedi.

Yarımağan, 18 Ocak'ta başlayan başvuru süresinin 12 Şubat Cuma günü sona ereceğini anımsatarak, gerekirse süre uzatımına gidilebileceğini de bildirdi.

Yarımağan, ''Sınav yapılacak. Şu anda sınavın ertelenmesi konusunda kesin birşey söyleyemiyorum. Ertelenmesi mutlaka gerekmeyebilir ama gerekebilir de...  Gerekmeden de çözüm olabilir, duruma bağlı'' dedi.

[size=7pt]WWW.NTVMSNBC.COM[/size]

Sayfayı Paylaş