Çözüldü EKOK - Programlama - Analitik Geometri

Konusu 'Doğal Sayılar,Tam Sayılar,Bölme Bölünebilme,EBOB-EKOK' forumundadır ve ariesbk tarafından 21 Temmuz 2020 başlatılmıştır.

Yüklüyor...
  1. ariesbk

    ariesbk Yeni Üye

    Mesajlar:
    1
    Beğenileri:
    0
    Cinsiyet:
    Bayan
    a,b,c ve K tam sayıdır
    K=4a+2=5b+3=7c+5 olduğuna göre Knın alabileceği üç basamaklı kaç değer vardır?

  2. Benzer Konular: Programlama Analitik
    Forum Başlık Tarih
    Polinomlar, Permütasyon, Kombinasyon, Olasılık ve Binom Açılımı İkinci Derece Polinom - Tam Sayılarda Bölünebilme - Programlama Dün 14:26
    Ivır Zıvır Sorular - Sohbet (Trivial Questions - Chat) Bozuk İki Saatin Doğru Zamanı Göstermesi - EKOK - Programlama 16 Eylül 2025
    Matematik - Geometri Faktöriyel - Birinci Derece Eşitsizlik - Programlama 12 Eylül 2025
    Denklem Çözme, Eşitsizlikler, Oran-Orantı, Özdeşlikler ve Çarpanlara Ayırma Tam Sayılar - Eşitsizlik - Programlama 1 Eylül 2025
    Doğal Sayılar,Tam Sayılar,Bölme Bölünebilme,EBOB-EKOK Fibonacci Dizisi - Üç Basamaklı Tek Sayılar - Programlama 18 Ağustos 2025

  3. Honore

    Honore Yönetici Yönetici

    Mesajlar:
    10.502
    Beğenileri:
    652
    Cinsiyet:
    Bay
    Meslek:
    Müh. (Elk./Bilg.)
    Şöyle düşündüm;

    100 ≤ 4a + 2 ≤ 999 ⇒ 25 ≤ a ≤ 249 ⇒ 102 ≤ K(a) ≤ 998
    100 ≤ 5b + 3 ≤ 999 ⇒ 20 ≤ b ≤ 199 ⇒ 103 ≤ K(b) ≤ 998
    100 ≤ 7c + 5 ≤ 999 ⇒ 14 ≤ c ≤ 142 ⇒ 103 ≤ K(c) ≤ 999

    +4 farkla giderek K(a) = {102, 106, ..., 998} ⇒ s[ K(a) ] = (998 - 102) / 4 + 1 = 225....(I) adet çift sayı,

    +5 farkla giderek K(b) = {103, 108, 113, ..., 998} ve çift sayılar atılarak, ayrıca 113 - 103 = 10 olduğundan;
    s[ K(b) ] = (993 - 103) / 10 + 1 = 90....(II) adet tek sayı,

    +7 farkla giderek K(c) = {103, 110, 117, ..., 999} ve 103 ile çift sayılar atılarak, ayrıca 117 - 103 = 14 olduğundan;
    s[ K(c) ] = (999 - 117) / 14 + 1 = 64 adet....(III) adet tek sayı.

    K sayısı (I), (II), (III) toplanarak 225 + 90 + 64 = 379 değer alabilir.

    Not: K sayılarının listesi ekte.

    Ekli Dosyalar:

  4. Bora.

    Bora. Matematik Öğretmeni Yönetici

    Mesajlar:
    150
    Beğenileri:
    144
    Veya :)
    Her yere 2 ekleyelim
    K+2=4(a+1)=5(b+1)=7(c+1)
    K+2=140 ın katı
    K=138,278,418,558,698,838,978

    7 tane buldum
    Honore bunu beğendi.
  5. Honore

    Honore Yönetici Yönetici

    Mesajlar:
    10.502
    Beğenileri:
    652
    Cinsiyet:
    Bay
    Meslek:
    Müh. (Elk./Bilg.)
    Bora. bunu beğendi.
  6. Honore

    Honore Yönetici Yönetici

    Mesajlar:
    10.502
    Beğenileri:
    652
    Cinsiyet:
    Bay
    Meslek:
    Müh. (Elk./Bilg.)
    Listeden K=4a+2=5b+3=7c+5 şartını sağlayan K sayılarının tespiti için analitik geometri kullanılarak bir başka çözüm yolu da şu olabilir (gece rüyama girdi):

    K ordinat ve x apsis olmak üzere;
    K = f(x) = 4x + 2
    K = g(x) = 5x + 3
    K = h(x) = 7x + 5
    doğruları 4x + 2 = 5x + 3, 4x + 2 = 7x + 5, 5x + 3 = 7x + 5 denklemlerinin ortak kökü x = -1 için f(-1) = g(-1) = h(-1) = -2 olup
    (-1, -2) noktasında kesiştiklerinden listedeki problemde verilen şarta uygun K sayıları;
    K1 = EKOK(4, 5, 7) + (-2) = 140 - 2 = 138
    K2 = K1 + EKOK(4, 5, 7) = 138 + 140 = 278
    K3 = K2 + EKOK(4, 5, 7) = 278 + 140 = 418
    K4 = K3 + EKOK(4, 5, 7) = 418 + 140 = 558
    K5 = K4 + EKOK(4, 5, 7) = 558 + 140 = 698
    K6 = K5 + EKOK(4, 5, 7) = 698 + 140 = 838
    K7 = K6 + EKOK(4, 5, 7) = 838 + 140 = 978

Sayfayı Paylaş