Eğitimde Acı Karikatürler...

Konusu 'EĞİTİM-ÖĞRETİM' forumundadır ve Bora tarafından 6 Şubat 2012 başlatılmıştır.

Yüklüyor...
  1. Bora

Bora Yönetici Yönetici

Beğenileri:
    237
    Meslek:
    Öğretmen
    yorumsuz...

2. Aykan

Aykan Yeni Üye

Beğenileri:
    2
    Ynt: Eğitimde Acı Karikatürler...

1. Karikatür eğitim sistemimizin resmi. Ben akademik ilgiye sahip olduğum için kendimi sanşlı görüyorum mevcut sistemde lâkin nicelerini heba eden bir sisteme sahibiz.

Kalanların hemen hepsi atamalara dair.
    Öğretmenlerde de halkımızın kalanına yayılmış bir hata var. Kendilerine karşı yapılan bu haksızlığa ufak kitleler halinde ve kısıtlı olarak ses çıkartıyorlar. Sendikacılık gibi birlik gerektiren bir alanda bile 3 ayrı sendikaya sahipken yolunuz daha uzun gibi görünüyor. Bu devletin kimseyi atayacağı yok 10 yıl sonunda atanan tanıdıkları var annemin. Öğretmenlerin atanabilmek adına tek şansları tavizsiz örgütlü bir mücadeledir. Öyle öğretmenlerin onda birinin bir gün işe gitmemesinden bahsetmiyorum. İşe gitmeyerek grev olmaz. Grev iş yeri yakınında ve kitlesel olarak yapılır. Yeterli kitle sağlanırsa hem hiç bir öğretmenin ceza alması mümkün olmaz hem de en fazla 5 gün 1 hafta sonunda bakanlık da pes ederek atama yoluna gider. Tembel diye hor görülen, dünyanın boş verdiği Arap halkları eğitim şartları daha düşük olmasına rağmen kitlesel olarak direnmeyi başarıyorsa, üniversite eğitimi almış ve iş bırakmaları durumunda Türkiye'yi kangrene sürükleyebilecek ciddiyette bir yaptırım gücüne sahip olman öğretmen sınıfı bunu rahatça başarabilir. A ideolojisinden ya da B ideolojisinden bahseden yok burada. Örnek verdiğim Arap devrimleri de ardından islamî rejimleri getirdi, tarihte başka yerlerde olmuş benzer olaylar daha farklı politik sonuçları getirdi. Mesele görüş ayrılığı gözetmeden, ben atandım içim rahat gerisi beni ilgilendirmez demeden mücadele edip meslektaşlarını korumakta.
  3. Bora

Bora Yönetici Yönetici

Beğenileri:
    237
    Meslek:
    Öğretmen

Öğretmenlerin çoğu siyaset yapmaktan, gevezelik etmekten haklarını savunmaz hale geldi.Hadi kadro alan öğretmenler rahat diyelim.

Şu anda kadro almayı bekleyen 300 bin öğretmen var.Ankarada toplanalım dendi.3 bin öğretmen anca geldi.Hadi ben rahatım.Atanamayanlar neden direnmiyor?

Bu şekilde eğitildiler çünkü.Araştırmıyorlar, sorgulamıyorlar.Bundan sonra da düzeleceğini pek sanmıyorum.

Ayrıca başımızda "beğenmeyen gider" diyen bir başbakan(nasıl olsa bekleyen çok), öğretmenler 3 ay tatil yapıyor, yattığı yerden para kazanıyor diyen bir bakan var.
  4. Cem

Cem Yönetici Yönetici

Beğenileri:
    273

İlk ve Lise okulları ders verilecek, çalışılacak gibi değil. Bir ara ücretli öğretmenlik yapmıştım. Nasıl bir şey olduğunu gördüm.
    Üçüncü dünya ülkesi olmaktan kurtuluncaya kadar sürer bu hâl. Eğitim sistemi...

Sayfayı Paylaş