Mecburi eğitim 12 yıla çıkıyor

Konusu 'SOHBET - Ivır Zıvır Sorular' forumundadır ve Bora tarafından 5 Ocak 2012 başlatılmıştır.

Yüklüyor...
 1. Bora

  Bora Yönetici Yönetici

  Mesajlar:
  2.817
  Beğenileri:
  237
  Meslek:
  Öğretmen
  [size=12pt]8 yıllık kesintisiz eğitim kaldırılıyor. Yerine 4+4+4'ten oluşan kademeli sistem getirilecek. Ortaokullar yeniden devreye girecek.[/size]

  8 yıllık 'kesintisiz' eğitim tarihe karışıyor. Uygulama 3 kademe halinde 12 yıllık kesintili eğitime dönüştürülecek. Yeni sistemde ilköğretim 4+4 şeklinde iki kademeden oluşacak. Ardından gelecek 4 yıl ise 'ortaöğretim' olarak devam edecek. Lise eğitimi temel eğitim kapsamına alınacak ve zorunlu olacak. Böylece ilköğretim ve lise eğitimi 'temel eğitim' olarak 4+4+4 şeklinde yeniden düzenlenecek. İlk dört yılı bitiren öğrenci halen devam ettiği ilköğretim okuluna gidebileceği gibi başka bir okulun 'ikinci kademesine' de devam edebilecek. Bu kademe 'ortaokul' işlevi görecek. AK Parti'nin 2010'daki Eğitim Şûrası'nın kararlarını esas alarak hazırladığı kanun teklifi son aşamaya geldi. Düzenlemenin önümüzdeki günlerde Meclis'e sunulacağı öğrenildi.

  Zaman'ın haberine göre; MEB, teklifin yasalaşmasının ardından ortaokul niteliğindeki ikinci kademe eğitimin müfredatını yeniden düzenleyerek, 'alan' derslerinin ağırlığını artıracak. İlk kademeye sınıf öğretmenleri, ikinci kademeye ise branş öğretmenleri girecek. Böylece öğrenci liseye devam ederken özellikle mesleki eğitimle ilgili 'yönlendirme' derslerini de alacak.

  AK Parti 'kesintisiz' eğitimi 'kesintili ve kademeli' hale getirmek ve zorunlu temel eğitim süresini 12 yıla çıkarmak amacıyla kanun değişikliği yapacak. AK Parti'nin bu kapsamda yürüttüğü çalışmada son aşamaya gelindi. Kanun teklifinin önümüzdeki günlerde Meclis'e verilmesi bekleniyor. Kanun teklifi ile 'İlköğretim ve Eğitim Kanunu', 'Milli Eğitim Temel Kanunu' ve 'kesintisiz 8 yıllık temel eğitimi' getirmek için 1997 yılında çıkarılan 4306 sayılı kanunda değişiklik yapılacak. Bu kanunlardaki 'kesintili' ifadeleri çıkarılarak temel eğitim yeniden düzenlenecek. Yapılacak yasa değişikliğine geçiş hükümleri konularak mevcut öğrencilerin mağdur olması da engellenecek. 2010 yılı sonunda gerçekleştirilen 18. Milli Eğitim Şûrası'nda da kesintisiz eğitimin kesintili yapılması yönünde karar alınmış, zorunlu temel eğitimin ise önünde bir yıl okulöncesi olmak üzere, 4+4+4 şeklinde düzenlenmesi benimsenmişti.

  Öte yandan Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) üniversiteye giriş sınavlarında aldığı 'katsayı'yı kaldırma kararının, Danıştay'a yapılacak bir başvuru sonrasında iptal edilmesi ihtimaline karşı 2547 sayılı kanunun 45. maddesinde yapılacak düzenleme ile 'katsayı' ifadesi kanundan çıkarılacak. Meslek lisesi öğrencilerinin kendi alanlarında bir yükseköğretim programına devam etmeleri halinde verilen 'ek puan' ise devam ettirilecek. Bu öğrencilerin ortaöğretim başarı puanlarının yüzde 6'sı, ilave puan olarak üniversite sınavı sonuçlarına eklenecek. Meslek liselerinden meslek yüksekokullarına sınavsız geçiş uygulaması da devam ettirilecek. Yusuf Ziya Özcan'ın YÖK başkanlığı döneminde katsayı sıfırlandıktan sonra Danıştay bunu iptal etmiş, YÖK'ün katsayı farkını 'çok az' belirlemesi de yine Danıştay'a takılmıştı.

  Alıntı: ntvmsnbc

 2. Benzer Konular: Mecburi eğitim
  Forum Başlık Tarih
  İngilizce Uzaktan Eğitim İngilizce Ders Notları (Gaziosmanpaşa Üniversitesi YDYO) 15 Ekim 2016
  EĞİTİM-ÖĞRETİM Eğitimde Acı Karikatürler... 6 Şubat 2012
  SOHBET - Ivır Zıvır Sorular Matematik öğretmenlerine dil eğitimi şart 13 Ekim 2011
  İstek ve Önerileriniz Satılık Eğitim Sitesi 25 Eylül 2009
  EĞİTİM-ÖĞRETİM KPSS Eğitim Bilimleri Dergi 31 Mart 2009

 3. Aykan

  Aykan Yeni Üye

  Mesajlar:
  212
  Beğenileri:
  2
  Ynt: Mecburi eğitim 12 yıla çıkıyor

  Önemli olan niceliği değil niteliği yükseltmek kanaatimce. Öğretmenlerin tatmin edildiği, okuluna geçim sıkıntısı duymadan gittiği, öğrencilerinin amacının arkadaşlarıyla takılmak değil ilim öğrenmek olduğu eğitim kurumlarına sahip olmadığımız sürece değil 12 112 yıl zorunlu eğitim olsa nafile. Günümüzde ülkemizin belli başlı eğitim kurumlarında (Misâl: Tanınmış fen liseleri; adını duyurmuş, insanların parmakla işaret ettiği anadolu liseleri) bu standart yakalanmış durumda. Mesele bunu, bu seviyede olmasa dahi, anlayış ve bilinç olarak sistemin geneline yaymakta. Örneklemek gerekirse : Türkiye yetiştirdiği doktorlar bakımından dünya çapındadır. Dünyaca ünlenmiş doktorların büyük bir çoğunluğu Türktür. Bunun sebebi çok kaliteli bir eğitim sistemimiz olması değil. Tıp fakülteleri ülkemizde her zaman birincilerin tercihi olagelmiştir. Gerçekten eğitim ve öğretimin bilincini kavramış ve çok çalışkan öğrencileri aldıklarından ötürü bu durum böyle. Yukarıda iki tane örneğini verdiğim, eğitim-öğretimin ciddiyetinin bilincini gençlere aşılamadıkça ve öğretmenleri, ilim öğretmekten başka kaygılarının olmadığı bir refaha ulaştırmadıkça biz daha çok çırpınırız. Akıllı tahtalar takmak çözüm değil. Bitmek bilmeyen örgün öğretim süreçlerini öğrencilerin önüne dağ gibi koymak çözüm değil. Öğrencilere eğitim aşkı, öğretmenlere refah kazandırıldığı takdirde bir insana akademik hayatına temel oluşturabilecek eğitim (İlköğretim ve Lise) karatahtalarla, kitap kokusu içinde 9-10 yılda verilebilir. Unutmayınız ki üzerine gidildiği takdirde 3-4 yaşında yabancı dil 5 yaşında okuma-yazma ve dört işlem bilebilen bir canlıdan bahsediyoruz. Bu yaşlarda bu mevhumlara kavuşan çocuklar dahi falan da değil... Mesele azimde.

Sayfayı Paylaş