Çözüldü İkinci Derece Eşitsizlik - Fonksiyon Grafiği (Çözümde hata var mı?)

Konusu 'Denklem Çözme, Eşitsizlikler, Oran-Orantı, Özdeşlikler ve Çarpanlara Ayırma' forumundadır ve Honore tarafından 8 Ağustos 2019 başlatılmıştır.

Yüklüyor...
  1. Honore

Honore Yönetici Yönetici

Beğenileri:
    655
    Meslek:
    Müh. (Elk./Bilg.)
    https://i.ibb.co/f8bTfhh/fonksiyon-grafi-i.png
    https://www.facebook.com/photo.php?fbid=479116026204437&set=gm.2353509821408168&type=3&theater&ifg=1

A seçeneğinden hep şüphelenirim. Çözümde göremediğim bir hata varsa gösteren hayırsevere şimdiden çok teşekkürler.

f(x - 1) fonksiyonu, f(x) fonksiyonunun 1 birim sağa (x ekseninin pozitif yönünde) kaydırılmasıyla oluşur ve düşey asimptot x = -1 doğrusu olurken f(x - 1) fonksiyonu x = 2 ve x = 4 noktalarında 0 değerini alıp x = 4 için x eksenine teğet olarak x = 0'da 3 x = 3'te 0 değerini alır. (Bu hatayı görüp düzelten Chopin'e çok teşekkürler.)
    h(x) = (x^2 + 2x)·f(x - 1) / (x^2 + 3x - 4) fonksiyonunda;
    x^2 + 2x ≥ 0 eşitsizliği x ≤ - 2 ve x ≥ 0 için sağlanır,
    f(x) fonksiyonunun 1 birim sağa kaydırılmasıyla oluşan f(x - 1) fonksiyonu için yeni grafiğe göre -1 < x ≤ 2 aralığında f(x - 1) ≥ 0 olur.
    (x + 4)(x - 1) = x^2 + 3x - 4 > 0 eşitsizliği x < - 4 ve x > 1 için sağlanır.

Tablosu yapılırsa h(x) ≥ 0 eşitsizliğinin,
    https://i.ibb.co/G0yxdTb/fonksiyon-grafi-i-tablo.png

-4 < x ≤ -2....(I)
    -1 < x ≤ 0....(II)
    1 < x ≤ 2....(III)
    x = 4....(IV)

(I), (II), (III) eşitsizliklerinin tam sayılardaki çözüm kümesi Ç = {-3, -2, 0, 2} ve (IV) eşitliğiyle beraber Ç = {-3, -2, 0, 2, 4} olmak üzere 5 elemanlıdır.

Kıymetli Üyemiz Chopin'e ilgisi, dikkati ve düzeltmesi için çok teşekkürler. Tablo bana gösterdiği halde göremediğim x = 4 değerini de ekledim.
    Son düzenleme: 17 Temmuz 2023

2. Benzer Konular: İkinci Derece
    Forum Başlık Tarih
    Ivır Zıvır Sorular - Sohbet (Trivial Questions - Chat) Çemberde Aynı Yayı Gören Çevre Açılar - Trigonometri - İkinci Derece Denklem Bugün 10:06
    Çemberde Açı-Uzunluk ve Dairenin Alanı Çemberin Analitiği - İkinci Derece Denklem 6 Nisan 2024
    Toplam ve Çarpım Sembolü,Diziler ve Seriler,Matris ve Determinant Geometrik ve Aritmetik Dizi - 3 ve 4 Bilinmeyenli Denklem - İkinci Derece Denklem (2 Soru) 16 Mart 2024
    Polinomlar, Permütasyon, Kombinasyon, Olasılık ve Binom Açılımı Polinomlar - Birer Kökü Ortak Olan İkinci Derece Denklemler 25 Şubat 2024
    Ivır Zıvır Sorular - Sohbet (Trivial Questions - Chat) İkinci Dereceye İndirgenebilen Denklemler - Üstel Sayılar - Logaritma 17 Şubat 2024

3. chopin

chopin Yeni Üye

Beğenileri:
    11
    Honore Hocam,
    Ben ilk grafikte f(3)=0 olarak okuyorum. Yani f(x-1) fonksiyonu x=4 icin de 0 oldugu icin cozum kumesine 4 de eklenmeli diye dusunuyorum. Onun disinda cevabinizin hepsine katiliyorum.
    Honore bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş